שת"פ – לא מה שחשבתם

    אני רוצה שהם ישתפו פעולה, אני רוצה שהם יעזרו אחד לשני, יחליפו אחד את השני, יעבדו יחד." כן כן, לא אחת יש איזה "איש גדול" שמסתכל מסביבו ונדמה לו שאם רק יגיד "אני רוצה שתעבדו יחד", זה מה שיקרה. האיש הגדול הזה יכול להיות מנהל, מורה, הורה,סמכות…..ובכל זאת, זה לא קורה…. מה גורם לאנשים לפעול יחד מתוך רצון אמיתי? מה מניע קבוצת אנשים לעבוד יחד? ראשית, יש להבחין בין – אני רוצה שנשתף פעולה ל… – אני רוצה שתשתתף בפעולה.

בהרבה מיקרים מדברים על שיתוף פעולה ולמעשה מכוונים להשתתפות בפעולה. כלומר, אני אגיד מה נכון, מה צריך, אייך לעשות, ואתה…פשוט תעשה. זה המקום להדגיש באופן חד וברור, שלא בזה מדובר. הפרמטר הראשון שצריך להתקיים על מנת שהתקיים שיתוף פעולה הוא שוויון ערך. כלומר, כבוד הדדי לצרכים, לרצונות ולדרך של כל אחד מהחברים או המשתתפים, אל מול מטרה משותפת. מדוע זה לא מתקיים? הרי בכולנו קיימת ההבנה על החשיבות, על התועלת העצומה ועל הכוח שיש ליחד לעומת היחיד. אבל האם אנו מוכנים לשלם את המחיר הנדרש?

ומהו המחיר?

במיידי, הוויתור על להיות האחד שיודע הכל ולהאמין שגם לאחרים יש ידע, ניסיון והבנה. להיות מוכן ללכת בדרך אחרת, לאו דוקא הדרך שלי להיות פתוח לדרכים חדשות, הקשבה לאחר ממקום שוויוני, ולפעול ממקום כנה ואמיתי, לא מניפולטיבי.