מאמנים

סופרויז'ין למאמנים ו 3 טיפים להעמקת תהליכי קואצ'ינג, אימון אישי.

עם סיום ההתמחות בלימודי סופרויז'ן למאמנים, ובעברית הדרכת מאמנים, חשבתי מה אני יכולה לתרום למאמנים שעוסקים בתהליכי קואצ'ינג אימון אישי מתוך ניסיוני ומלימודי, מה התחדש לי אחרי שנים של אימון אישי בתצורות שונות דווקא במסגרת הלימודים של סופרויז'ן. וגם, איך להציע לכם היכנס לתהליך סופרויז'ן אבל שיהיה רק מהסיבות הנכונות . עבורי  סופרויז'ן הוא כלי עצום לשיפור מיומנויות והעמקת חשיבה על תהליכי העבודה אותם אנחנו עושים ועוברים די לבד אל מול המתאמנים שלנו בתהליכי אימון אישי , קואצ'ינג, על סוגיו.

בלי להרבות מילים על חשיבות ה- סופרויז'ן, בכל זאת כמה מילים.  אני מאמינה שכל אחת ואחד  מאיתנו שעובדים בתהליכי אימון אישי על סוגיו ורוצים להפיק את המיטב מעצמנו פעם אחר פעם מבינים את חשיבותו של תהליך כמו סופרויז'ן. אבל, כמו דברים רבים בחיים, אנחנו נמנעים מכל מיני סיבות כמו – כסף, חשש מחשיפה, פחד מהפידבק או מחשבות כמו אנשים נעזרים בסופרויז'ין רק אם יש בעיה אתית או אם יש בעיה מקצועית….וחבל, כי אם יש מקום בו סוף סוף אפשר לדבר על ההתלבטויות הקשיים, החששות, ממקום פתוח וכנה, סודי ומקצועי זה בתהליך של סופרויז'ן.  זה ה-מקום בו יכולה להתקיים למידה אישית מדויקת מתוך הקשבה לעצמך, העמקה ובעצם סוג של אימון אישי למאמן. זה חלק גדול מהמהות של  תהליך סופרויז'ן.  

אבל אני כאן לא כדי לשכנע אתכם לקחת סופרויז'ן (אם כי אשמח אם זה עושה את העבודה:)) , אלא להציע כמה טיפים חשובים שכדאי לתת עליהם את הדעת בתהליכי קואצ'ינג אימון אישי, מתוך היבטים שעלו במפגשי סופרויז'ן שעשיתי בתקופה האחרונה. אם אתם כבר שם מעולה! ואם תרצו לדייק או לעבוד על פרמטר כזה או אחר בואו ניפגש. סופרויז'ן עוסק בכל האפשרויות שלנו להשתכלל ולדייק את עצמנו כאנשי מקצוע טובים יותר, מאמנים מקצוענים יותר. 

אימון אישי

1. להיות עם המתאמן או להפעיל את המתאמן? מה קורה לנו בתוך תהליך אימון אישי?

אפשר להתבונן על הסגנון האימוני משתי אפשרויות קצה. קצה אחד אנחנו עם המתאמן והשני אנחנו מפעילים את המתאמן. מה הכוונה? 

להיות עם המתאמן הכוונה שהמאמן נוכח באופן שלם במפגש אימון אישי ובהקשבה מלאה למתאמן. איך המתאמן מביא את עצמו, מהם הכוחות שלו האמונות הערכים, כמה הם נוכחים בשיח וכמה חסרים, מה נאמר מה לא נאמר מה מסתתר מאחורי מה שנאמר. מהי האנרגיה בכל מצב מה מעלה ומה מוריד.

להפעיל את המתאמן הכוונה – לעזור לו לפתור את הבעיות שלו, להציע פתרונות, לשאול שאלות שהתשובות עליהן פשוטות וחד מיימדיות, להציע הצעות ודרכים לפעולה, לנתח את האישיות לתת הרבה הסברים. בקיצור לדבר יותר מדי במקום לשאול שאלות שפותחות את הראש ואת הלב ומחברות את האדם מקורות האנרגיה שלו בדרכו.

קואצ'ינג, אימון אישי משמעותי, יהיה כזה המתמקד באדם ובהתנהלותו באופן העמוק  ופחות במתודולוגית עבודה ובפתרון בעיות מיידיות.

שאלה למאמן אישי הנמצא בתהליך סופרויז'ין תיהיה – איפה אני מרגיש נוח יותר מקצועית, מה יותר טבעי לי ונוח לי. מה יאפשר לי להרחיב את האפשרויות שאני מביא לתהליכי אימון אישי שאני עושה, ומה ההרחבה הזו יכולה לעשות לעשות לי כמאמן אישי.  מרחב סופרויז'ין נועד להתבוננות מקצועית מאפשרת ומרחיבה.

2. התבוננות ומענה לאדם השלם? איך אני כמאמן אישי פועל בתוך התהליך האימוני?

כולנו פועלים בכמה רמות של הבנה וקבלת החלטות, אבל לעיתים נעצרים או נתקעים. ההרגלים והתפיסות שלנו הם ברי שינוי את זה אנחנו יודעים כמאמנים, השאלה היא איך להגיע לנקודה שבה ייווצר השינוי, הנקודה בה תהיה הרחבה של התודעה בתהליך אימון אישי,  ולשם ניתן להגיע בדרכים מגוונות השונות מאדם לאדם. מהמחשבה הקוגניציה, מהרגשות, מזיכרונות  עבר , התבוננות על  אחרים משמעותיים מציור כתיבה  וכו'. כמאמנים אנחנו שם כדי לסייע למתאמן למצוא בעצמו אזורים חדשים, תפיסות אחרות כוחות שנעלמו בזמן  על מנת לייצר את המציאות החדשה המתבקשת. 

שאלות  שכדאי  לשאול באימון  אישי יהיו  – מה המשמעות של הדבר עבורך, מה אתה מבין מזה על עצמך, מה האינסטינקט שלך אומר,  מה הפנטזיה או מה רוצה הלב, יכולים לחבר את האדם לאזורים נוספים בעצמו שנוכחותם בתהליך אימוני יכול ליצור מרחב אפשרויות חדש ותפיסות מעוגלות יותר. גם שימוש בכלים מגוונים לשיחות משמעותיות בתהליך אימון אישי יכולים לסייע כמו דמיון מודרך, ציור, שימוש בתמונות וכד'. 

שאלה למאמן אישי הנמצא בתהליך סופרויז'ין יכולה להיות  – האם את-ה כמאמן אישי מעז לבחון כלים חדשים בתהליכי אימון אישי שלך, מה זה יאפשר לך עם המתאמנים, מה נדרש לך כדי להרחיב ולגוון את האפשרויות בתהליכי קואצ'ינג אימון אישי.

לא פחות חשוב מהמילים הנאמרות תיהייה ההתבוננות באדם ותשומת לב לתחושות ולתנועות הקטנות כמו חיוך או דמעה, רטט של הקול תזוזה בכיסא יכולים לספר על האופן בו הגוף מדבר בלי מילים.

שאלות שאפשר לשאול באימון אישי כמו – מה מרגיש כרגע, מה קורה בך כעת, למה אתה שם לב עכשיו. אלו יכולים לחבר לקולות פנימיים שלא תמיד נמצאים במודעות מיידית, ומהווים גם הם אינפורמציה חשובה לאדם בהבנת עצמו.

והשאלה למאמן אישי הנמצא בתהליך סופרויז'ין יכולה להיות – האם אתה כמאמן אישי רואה את הריקוד של האדם שמולך, מהו, מה הקצב שלו. מי מכתיב את הקצב במפגש, מהי המוזיקה, מהו הכיוון, מי מוביל…?

3. אינטגריטי , יושרה - אימון אישי מפגיש אותנו עם החיים עצמם.

קואצ'ינג, אימון אישי זו עבודה על אתגרים מתוך רצון להשתפר ולהיות טובים יותר. אנשים מגיעים לקואצ'ינג כדי להשיג יותר. יותר טוב, יותר נכון, יותר מדויק , יותר הבנה, בהירות…יו ניים איט. בדרך הזו הם פוגשים את עצמם על כל מורכבותם, החוזקות והחולשות, העוצמות הקשיים והפחדים. אנחנו שם בתהליך הזה כדי להזכיר את הטוב שיש, לטעת אומץ, להאיר את הכוחות, לסייע במבוך ולהיות שם בדרך. וזה נהדר! אבל, לא פעם גם אנחנו כמאמנים מתמודדים עם קשיים ולפעמים אפילו קשיים דומים מאד למה שמגיע אלינו למרחב האימוני. הו אז מתעוררות אצלנו שאלות כמו -איך אני יכולה לאמן מישהו על משהו שאני בעצמי אולי ברגע זה מתמודד איתו,  לא בטוחה לגביו, האם אני יכול-ה? האם זה ראוי, האם זה הוגן למתאמן? מזה אומר עלי?

מה לדעתכם תיהיה השאלה הנכונה למאמן אישי הנמצא בתהליך סופרויז'ן במקרה הזה….?

אם השאלה הזו מעוררת בכם  תהייה , תזוזה בכיסא, הרמת גבה, בוא נדבר על זה, בשיחת סופרויז'ן ראשונה ומעוררת מחשבה. יחד אפשר לעשות טוב יותר טוב בתהליכי האימון, קואצ'ינג. כי סופרויז'ן זו דרך משובחת לקידום מקצועי מעשי.

מחכה לך 🙂

טילי ג.ליברמן.

עוד על:

הומור בעבודה - - טילי ג ליברמן

הומור בעבודה

אימון מנהלים לקידום המנהיגות אייך קורה שאנחנו מאבדים דבר כל כךחשוב להצלחה שלנו דוקא במקום העבודה? בדרך כלל לא חושבים על התכונה הזוכקריטית, אבל היא

קרא עוד »
אימון למלניאלס

אימון אישי למלניאלס

דור המלניאל, הצעירים ביותר בשוק העבדה כיום, נולדו בשנות השמונים והתשעים, ונמצאים עמוק בעולם התעסוקה חלקם כבר בתפקידי ניהול. האם נדרשת התייחסות אחרת אל בני

קרא עוד »
טילי ג.ליברמן

המלצות

מה עוד לקוחות אומרים עלי? ברור שנדרשות לכם המלצות לפני שתתחברו למישהי שתאמן אתכם! זה בהחלט נכון ונדרש, והייתי שמחה לתת לכם מספרי טלפון של

קרא עוד »

שתפו את הפוסט

WhatsApp chat